Cauta

Hategan s-a dat in spectacol la Moscova

Atat de tare au asteptat rusii duelul cu Real Madrid incat spectacolul ieftin provocat de Ovidiu Hategan pe final de meci nici macar n-a contat. Dar UEFA va analiza serios prestatia „centralului” aradean, care in prelungirile partidei i-a dat doua galbene in aceeasi faza portarului Igor Akinfeev. „Asa ceva nu se face”, a fost concluzia pe care a tras-o si Ion Craciunescu. TSKA s-a impus cu 1-0, astfel ca balciul provocat de Hategan n-a influentat in niciun fel rezultatul.

TSKA Real un meci superb cu un final stricat de arbitrul roman

Faza cu pricina s-a petrecut in cel de-al cincilea minut de prelungiri, asta desi Hategan aratase doar patru minute. Akinfeev a protestat la o actiune de atac a oaspetilor, finalizata cu sut pe langa, iar arbitrul roman i-a dat galben. Deranjat ca portarul rusilor nu-si cere iertare pentru iesirea avuta, Hategan i-a mai aratat un galben; astfel, avertizat de doua ori in nici cinci secunde, Akinfeev a vazut rosu, plecand la cabine, spre uluiala intregii asistente. In final, nici el nu stie de ce, aradeanul a prelungit partida pana aproape de minutul 99!

„A gresit mult. Vautrot, fostul mare arbitru, a spus la un curs sa nu ne fortam norocul in prelungiri, pentru ca atunci echipele sunt mereu disperate si in momentele acestea se pot produce foarte multe evenimente. Daca a aratat 4 minute de prelungire, trebuia sa fluiere sfarsitul si nu avea probleme. Dar el a lasat jocul sa continue si, dupa o eroare, a intrat in mai multe erori. Dupa ce dai galben, il notezi si intelegi ca e o situatie deja tensionata. Nu scoti imediat rosul. Dupa aceasta greseala, a inceput sa faca mai multe. Meciul s-a prelungit 8 minute. Asa ceva se intampla doar daca trebuie executat un penalty. Putea sa-l elimine pe portar si sa fluiere finalul. dar el a asteptat sa iasa portarul, sa se faca schimbare, a mai lasat una-doua faze si, din 4 minute, s-au facut 8 minute si ceva”, a reactionat Ion Craciunescu.