Cauta

Punctaj maxim pentru CFR Cluj – VIDEO

CFR Cluj a ajuns la sase puncte, din sase, in Liga I, dupa ce s-a impus, cu 2-0, pe terenul formatiei FCM Targu Mures.

CFR Cluj a devenit noul lider al Ligii I la fotbal. Dupa 2-0 cu Astra Ploiesti, trupa lui Jorge Costa a repetat scorul si la Targu Mures.

Dupa un inceput echilibrat de meci, formatia din Targu Mures a fost aproape sa deschida scorul, Nuno Claro opunandu-se cu brio la suturile lui Kalisse si Iencsi.

Incercarile ofensive ale gazdelor au fost anulate de greselile defensivei, Ghionea si Hallison fiind depasiti in numeroase randuri de rapizi atacanti ai CFR-ului.

Rafael Bastos a deschis scorul in minutul 37, cu un sut din 16 metri.

Kalisse putea egala in startul reprizei secunde, dar sutul sau a nimerit bara.

Sougou a inchis tabela in minutul 64, cand a marcat golul de 2-0. Clujenii au aruncat un balon la bataie, Hallison a deviat cu capul, Ghionea si Balauru nu s-au inteles, iar Sougou a intepat balonul pe langa portarul gazdelor si a trimis mingea in poarta goala.

Bastos putea sa-l imite pe Sougou patru minute mai tarziu, dar a fost blocat in extremis de Epaminonda Nicu.

Pe final, Hallison a fost eliminat pentru doua cartonase galbene in minutul 86.