Cauta

JOCURILE OLIMPICE: Romania a facut spectacol cu Marea Britanie

Nationala masculina de polo a Romaniei a debutat cu o victorie senzationala la Jocurile Olimpice de la Londra, 13-4 cu echipa Marii Britanii, gazda competitiei.

Trupa noastra, antrenata de ungurul Istvan Kovacs, a dominat copios disputa cu Marea Britanie, desi adversarii, antrenati de romanul Cristian Iordache, sunt considerati, practic, inventatorii polo-ului pe apa.

Cele doua reprize au fost similare. Sferturile 1 si 3 au fost mai echilibrate (2-1 si 3-2 pentru Romania), iar sferturile 2 si 4 ne-au apartinut in totalitate (4-0 si, respectiv, 4-1).

Eroul meciului a fost Diaconu, autor a patru goluri, in timp ce Parker a inscris jumatate din golurile britanicilor.

In urma acestui succes, Romania mai are nevoie de o singura victorie din urmatoarele patru partide pentru a-si asigura calificarea in faza sferturilor de finala. Urmatorul meci al tricolorilor va avea loc marti, 31 iulie, cand Romania infrunta SUA.