Cauta

Handbal: Romania – Croatia 27-28 Minunea a durat o repriza

Nationala feminina de handbal a Romaniei a parasit Campionatul Mondial din Brazilia, dupa ce a fost invinsa, cu 28-27, de Croatia, in faza optimilor de finala.

Schimbata in bine fata de meciurile din grupa, Romania a facut o prima repriza de exceptie in meciul din optimi cu Croatia si a avut 18-15 la pauza, dupa ce a condus ostilitatile mai bine de un sfert de ora.

In debutul reprizei secunde, Romania s-a distantat la patru goluri diferenta, 19-15, dar apoi a cazut fizic si Croatia a intors rezultatul.

Profitand de o intrerupere de mai bine de 10 minute, timp in care a cazut instalatia de iluminat din sala, Romania a avut o tresarire de orgoliu pe final si a condus cu 27-25 in minutul 55, dar elevele lui Radu Voina nu au mai gasit drumul spre gol si Croatia a intors iar rezultatul.

Este prima victorie obtinuta de Croatia impotriva Romaniei, in noua meciuri directe, dar o victorie care le asigura croatelor calificarea intre primele opt echipe ale lumii.