Cauta

„Diavolii“, rendez-vouz cu extraterestrii

Manchester United a trecut fara probleme, 6-1 la general, de Schalke 04 si se pregateste de finala UCL contra Barcelonei. Pe 28 mai, la Londra, va avea loc reeditarea ultimului act de acum doi ani, când catalanii s-au impus cu 2-0.

Aflata la adapostul victoriei cu 2-1 din tur, United a dominat copios returul de miercuri seara de pe „Old Trafford“. Trupa lui Ferguson a lovit rapid si avea 2-0 in minutul 30, gratie golurilor marcate de Valencia si Gibson. Jurado a redus din diferenta, in minutul 35, insa Anderson a iesit la rampa in repriza secunda si a reusit o dubla, cu care a inchis tabela la 4-1 pentru englezi.
Man.United si FC Barcelona se vor duela cu trofeul pe masa pe 28 mai, pe „Wembley“. Finala este o reeditare a ultimului act din urma cu doi ani, când catalanii s-au impus, cu 2-0, goluri marcate de Eto’o si Messi. Spre deosebire de duelul din 2009, englezii mizeaza acum pe avantajul relativ al terenului propriu, pe invatamintele trase dupa acea infrângere, dar si pe dorinta unor fotbalisti ca Van der Sar, Scho­les sau Giggs de a se retrage in plina glorie.