Cauta

Romania s-a facut de ras la turneul de rugby de la Lyon

Nationala de rugby in sapte a Romaniei a incheiat in genunchi turneul de la Lyon, primul dintre cele patru care conteaza pentru Campionatul European.

Formatia noastra a pierdut primele sase meciuri jucate la Lyon, cinci din faza grupelor si pe cel din turneul pentru locul 9 si a incheiat competitia pe locul 11, din 12 echipe, dupa ce a trecut, cu 33-7, in meciul de palmares cu nationala Moldovei. Romania a adunat, astfel, doar doua puncte in clasamentul general.

In grupe, Romania a fost surclasata pe rand de Spania (28-0), Olanda (31-5) si Georgia (33-0), doar Portugalia (14-10) si Ucraina (19-14) reusind sa invinga ceva mai greu formatia noastra. In turneul pentru locul 9, Romania a fost invinsa, cu 28-12, de Italia.

Romania are nevoie de o schimbare urgent pentru a aborda cu mai multe sanse urmatoarele doua turnee, cele de la Moscova (25-26 iunie) si Barcelona (9-10 iulie).  Campionatul European de rugby in 7 se va incheia la Bucuresti, ultimul turneu din cele patru urmand a se disputa pe Stadionul Arcul de Triumf, pe 16 si 17 iulie.

Competitia de la Lyon a fost dominata de formatiile Angliei si Spaniei, cele care se vor intalni in ultimul act al turneului. Anglia a obtinut cinci victorii categorice (45-0 cu Moldova, 35-0 cu Rusia, 33-15 cu Franta, 19-12 cu Tara Galilor si 33-14 in semifinal cu Portugalia), dar a pierdut surprinzator meciul cu Italia din grupe, 19-21, in conditiile in care Squadra Azzura a incheiat competitia abia pe locul noua. Spania a castigat toate cele sase meciuri jucate pana la finala (28-0 cu Romania, 14-12 cu Portugalia, 26-10 cu Georgia, 41-0 cu Olanda, 29-0 cu Ucraina si 19-12 in semifinala cu Franta).