Cauta

Fost jucator de la Vaslui, in semifinalele Gold Cup – VIDEO

Carlo Costly, fostul atacant al formatiei FC Vaslui, va evolua cu nationala statului Honduras in semifinalele Gold Cup, turneu ce are loc in SUA.

Atacantul de 29 de ani a fost unul dintre cei mai buni jucatori de pe teren la meciul castigat de Honduras, la penaltiuri, impotriva nationalei statului Costa Rica, desi a intrat pe teren pe parcursul disputei.

Costly l-a inlocuit pe Espinoza in minutul 81, la 1-1, si a ratat trei ocazii de a marca in timpul regulamentar si in cele doua reprize de prelungiri. Cum tabela de marcaj a ramas nemodificata, jocul a ajuns la lovituri de departajare, iar fostul atacant al Vasluiului nu a mai ratat tinta, el transformand primul penalty al celor din Honduras.

Bernardez, Palacios si Bengtsson l-au imitat de la punctul cu var si cum Borges si Saborio au ratat pentru Costa Rica, Honduras s-a impus, cu 4-2, si si-a asigurat calificarea in penultimul act al competitiei.

A fost al patrulea gol reusit de Costly la Gold Cup, dupa hattrickul din meciul cu Grenada castigat, cu 7-1, in faza grupelor. In semifinale, Costly va putea sa-si masoare fortele cu unul dintre cei mai in forma atacanti din lume, mexicanul Chicharito Hernandez. Fotbalistul lui Manchester United a marcat cinci goluri in faza grupelor si inca unul in sfertul cu Guatemala castigat cu 2-1.

In ultimele doua meciuri din faza sferturilor de finala se intalnesc SUA cu Jamaica si Panama cu El Salvador. Cele doua partide vor avea loc in aceasta seara.