Cauta

CSM Bucuresti bate in Rusia si se califica in semifinalele Ligii Campionilor

Meci extraordinar facut de CSM Bucuresti la Don, in Rusia. Formatia finantata din banii Primariei Capitalei s-a impus pe terenul lui Rostov, 29-28, una dintre marile surprize ale weekend-ului.

CSM Bucuresti are obiectiv castigarea Ligii Campionilor

Cu 7 goluri marcate, Ana Paula Rodrigues a fost cea mai buna jucatoare de pe teren, decisiva in victoria care a calificat CSM-ul la turneul Final Four al Ligii Campionilor. Handbalistele antrenate de Kim Rasmussen au inceput in forta meciul din Rusia si conduceau cu o diferenta de patru goluri (7-3) dupa numai 10 minute de joc, moment in care tehnicianul lui Rostov, danezul Ian Leslie, a solicitat time-out. Degeaba, jocul campioanei Rusiei nu s-a imbunatatit si, la pauza, CSM Bucuresti avea un avantaj de cinci goluri (16-11). In repriza secunda, tot campioana Romaniei s-a aflat la conducerea jocului si a mentinut o diferenta constanta de sapte goluri pana in ultimul sfert de ora. Rostov a dat semne de revenire pe final, insa a fost prea tarziu pentru a intoarce rezultatul in favoarea sa, astfel ca CSM Bucuresti s-a impus cu 29-28 si a obtinut biletele pentru turneul Final Four de la Budapesta (7-8 mai).

In noul format al Ligii Campionilor, acesta este primul Final Four la care va participa o echipa din Romania. Ultima formatie din tara noastra care a ajuns intre cele mai bune patru echipe ale Europei a fost Oltchim Ramnicu Valcea, in urma cu 3 ani, cand trupa antrenata de danezul Jakob Vestergaard a fost eliminata de formatia maghiara ETO Gyor.