Cauta

Aur pentru ștafeta de 4x100m liber la Mondialele de înot pentru juniori de la Lima. Ce timp a obținut David Popovici

inot

David Popovici, Alexandru Constantinescu, Ștefan Cozma și Patrick-Sebastian Dinu au câștigat în această noapte medalia de aur în finala probei de ștafetă 4×100 de metri liber, de la Campionatele Mondiale de înot pentru juniori de la Lima.

Românii au înregistrat timpul de 3:18,84, David Popovici reușind să le dea, încă o dată, un avans foarte mare colegilor săi, după ce și-a încheiat cei 100 de metri în 49,51 de secunde.

David Popovici a obținut un timp uimitor

În calificări, ștafeta României terminase cursa în 3:19,28, David Popovici înotând în 47,37 de secunde.

În finală, podiumul a fost completat de reprezentativele Franței (3:20,29) și Lituaniei (3:20,41).

Imediat după încheierea cursei, David Popovici a declarat că este foarte fericit cu rezultatul obținut. „Suntem bucuroși pentru că ne place să câștigăm împreună”, a fost mesajul campionului de 17 ani.

În Peru, pe lângă proba de ștafetă, David Popovici va concura și la 100 și 200 de metri liber, probele sale preferate, în care are de gând să reușească o nouă „dublă” istorică.