AcasăCum a reusit o echipa de doi lei sa devina mai performanta...

Cum a reusit o echipa de doi lei sa devina mai performanta decat Brazilia intr-o seara de iulie

Casals se alatura lui Schmeichel si Palop, portarii care au marcat in competitiile UEFA

Marti seara, cu putin timp inainte ca Brazilia sa fie umilita de Germania la Cupa Mondiala, campioana statului Andorra izbutea o performanta istorica.

Este vorba despre prima calificare intr-un tur preliminar UEFA Champions League din existenta micutei formatii. Totul, dupa ce FC Santa Coloma a depasit gruparea armeana Banants Erevan, gratie unui gol marcat in minutul 90+4 chiar de portarul echipei. In prima mansa, in Andorra, formatia din satucul Santa Coloma invinsese cu 2-1. In mansa secunda, Banants a intors soarta calificarii, gazdele din Erevan conducand in minutul 90+4 cu scorul de 3-1. La ultima faza a meciului, mingea s-a lovit de portarul andorranilor, Eloy Casals, venit si el in careul advers, si a intrat in poarta, producand prima mare surpriza a preliminariilor UCL. Gratie celor doua goluri inscrise in deplasare, Santa Coloma a obtinut biletele pentru turul II preliminar, acolo unde va intalni Maccabi Tel Aviv. Pe Steaua o va elimina abia in turul III.