AcasăSPORT"Zorro" Maxim, omul decisiv pentru Stuttgart (VIDEO)

„Zorro” Maxim, omul decisiv pentru Stuttgart (VIDEO)

Alexandru Maxim a fost omul decisiv pentru VFB Stuttgart in meciul pe care formatia sa l-a castigat, cu 2-1, pe terenul formatiei Eintracht Frankfurt, in etapa a 26-a din Bundesliga.

Lasat pe banca de rezerve, pentru a fi menajat dupa accidentarea suferita la nas, in Europa League, Maxim a fost totusi aruncat in lupta in minutul 69, cand l-a inlocuit pe Okazaki.

La nici doua minute de la intrarea sa pe teren, fostul mijlocas de la Pandurii Targu Jiu a executat perfect un corner si Georg Niedermeier a inscris golul victoriei pentru Stuttgart.

Gazdele deschisesera scorul prin Aigner, in minutul 17, dar Stuttgart a egalat prin Ibisevic, in minutul 49, bosniacul transformand un penalty.

Gratie succesului obtinut astazi, Stuttgart a urcat pe locul 12 in clasament, fiind la opt puncte deasupra liniei retrogradarii si la numai sapte puncte de locurile ce asigura calificarea in Europa League.