AcasăSPORTVinerea neagră pentru Sorana Cîrstea şi Irina Begu, la Madrid! Adversarele n-au...

Vinerea neagră pentru Sorana Cîrstea şi Irina Begu, la Madrid! Adversarele n-au avut milă de ele!

begu-cirsteaVinerea Neagră pentru Sorana Cîrstea şi Irina Begu, la Madrid! Adversarele n-au avut milă de ele!

Irina Begu a fost învinsă de rusoaica Daria Kasatkina cu 4-6, 6-4, 7-6 (1), vineri, în prima rundă a turneului WTA 1.000 de la Madrid, dotat cu premii totale de 2.549.105 euro.

Irina Begu (30 ani, 75 WTA) s-a înclinat după un meci maraton care a durat trei ore.

În primul set, Begu a fost condusă cu 3-1, dar a reuşit să se impună cu 6-4. În actul secund, românca a avut 2-0 şi 3-2, dar Kasatkina a câştigat cu 6-4.

În decisiv, rusoaica a avut 5-2, Begu a egalat, 5-5, a salvat o minge de meci şi a dus setul în tiebreak, unde Kasatkina s-a impus categoric, cu 7-1.

Sorana Cîrstea, învinsă în două seturi

Sorana Cîrstea a cedat în două seturi la Jessica Pegula, 6-7 (5), 3-6. În turul doi, Pegula o va întâlni pe învingătoarea duelului Ekaterina Alexandrova – Viktoria Azarenka.

Sorana a acuzat şi probleme medicale, după ce a căzut, în încercarea de a ajunge la o minge. Meciul a fost întrerupt, pentru time-out medical, la 4-4 și 40-0 în favoarea româncei, în prumul set.

Cîrstea a fost acceptată pe tabloul principal la turneul de la Madrid grație unui wild card pe care i l-a acordat patronul turneului, Ion Țiriac!