AcasăSPORTViitorul nationalei e asigurat! Stoian, super-gol cu Pescara (VIDEO)

Viitorul nationalei e asigurat! Stoian, super-gol cu Pescara (VIDEO)

Desi a jucat doar in ultimele 20 de minute ale meciului de la Pescara, atacantul roman Adrian Stoian a fost eroul meciului castigat, cu 2-0, de Chievo Verona.

Stoian a deschis scorul in minutul 88. Varful oaspetilor a primit o pasa cu capul de fostul stelist Cyril Thereau, a facut o cursa fenomenala pe partea stanga si l-a executat pe portarul advers cu un sut superb, la coltul lung.

Mai mult, in prelungiri, Stoian a initiat actiunea din care Thereau a inchis tabela, marcand golul de 2-0.

In urma victoriei obtinute la Pescara, Chievo ajunge la 35 de puncte si urca pe locul 14 in clasament, la 10 puncte deasupra liniei retrogradarii, cu noua etape inainte de finalul campionatului.

A fost al treilea gol marcat de Stoian in actualul sezon din Serie A, marea speranta a fotbalului romanesc reusind sa mai puncteze cu Pescara in tur, pe teren propriu, si cu Genoa in deplasare.