AcasăSPORTVaslui pierde, dar spera

Vaslui pierde, dar spera

FC Vaslui a pierdut, cu 2-0, meciul cu Sporting Lisabona din deplasare, din etapa a treia a grupelor Europa League, dar inca spera la calificarea in primavara europeana.

Cotati de departe cu sansa a doua in meci, vasluienii s-au batut de la egal la egal cu mai puternicul adversar pana la gestul prostesc comis de Wesley in minutul 38.

Suparat ca nu a primit un penalty, atacantul brazilian si-a lovit adversarul fara balon si a fost eliminat direct.

In superioritate numerica, portughezii au facut legea pe teren si au deschis scorul inainte de pauza. Nemarcat, Evaldo a punctat cu o reluare din cativa metri, de pe partea stanga a atacului portughez.

Matias Fernandez a marcat golul de 2-0 in minutul 71, dupa o actiune personala de toata frumusetea, si a stabilit scorul final.

In ciuda esecului de la Lisabona, Vaslui pastreaza sanse de calificare in primavara europeana, fiind ajutata de rezultatul din meciul Zurich – Lazio 1-1.