AcasăSPORTVaslui a pierdut puncte ca la Roma

Vaslui a pierdut puncte ca la Roma

FC Vaslui a obtinut al doilea egal consecutiv din grupele Europa League, 2-2 cu FC Zurich, pe teren propriu.

Meciul moldovenilor a fost identic cu cel cu Lazio, de la Roma, din prima etapa, cand Vaslui a fost condusa la pauza, a intors rezultatul in partea a doua, a primit penalty, un adversar a fost eliminat si totusi adversarul a egalat marcand in inferioritate numerica.

Oaspetii au intrat mai bine in meci si Alphonse a deschis scorul in minutul 32, cu o reluare cu capul din apropiere.

Vasluienii s-au trezit in partea a doua, iar Wesley a egalat in minutul 60, din penalty. Brazilianul obtinuse lovitura de pedeapsa si eliminarea lui Raphael Koch.

Temwanjera a facut 2-1 pentru Vaslui, dupa o pasa geniala a lui Adailton, dar egalarea a venit instantaneu, Alphonse reusind dubla in minutul 79.

Profitand de omul in plus, Vaslui a cautat sa dea lovitura pe final, insa Papp, Adailton si Sanmartean au ratat ocazii uriase.

Cu doua puncte din primele doua meciuri, Vaslui pastreaza sanse la calificarea in primavara europeana, dar moldovenii sunt obligati sa treaca cu bine de dubla de foc pe care o au de disputat cu Sporting Lisabona.