AcasăSPORTUsain Bolt, invins in ultima cursa de 100 metri din cariera

Usain Bolt, invins in ultima cursa de 100 metri din cariera

Retragerea jamaicanului marcheza sfarsitul unei epoci in istoria sprintului

Atletul jamaican, de opt ori campion olimpic, a fost invins de doi sprinteri americani in ultima cursa de 100 metri din cariera, in finala de la Campionatele Mondiale de la Londra.

Bolt s-a clasat al treilea in finala, cu timpul de noua secunde si 95 de sutimi. Proba a fost castigata de americanul Justin Gatlin, cu noua secunde si 92 de sutimi, urmat de compatriotul sau Christian Coleman, cu noua secunde si 94 de sutimi. „Startul m-a ucis. Sprijinul de care am avut parte a fost formidabil. Fanii au stat in spatele meu si m-au impins. Stiam ca vor veni sa ma sustina. Sunt trist ca nu am putut sa castig„, marturisit jamaicanul intr-un interviu pentru BBC. A fost pentru prima oara cand atletul a coborat de locul 2 intr-o cursa de la Campionatele Mondiale. In urma cu 10 ani, la Osaka, a luat argint la 200 de metri si la 4×100 de metri. La 30 de ani, Usain Bolt are in palmares 11 titluri mondiale si 8 olimpice (un al noualea, la 4×100 de metri castigat in 2008, la Beijing, i-a fost anulat, dupa ce un coleg de la stafeta a fost depistat pozitiv) si se va retrage din cariera dupa Campionatele Mondiale de atletism.