AcasăSPORTUsain Bolt a fost descalificat de la Mondiale - VIDEO

Usain Bolt a fost descalificat de la Mondiale – VIDEO

Sprinterul jamaican Usain Bolt a ratat aurul mondial la Daegu, dupa ce a fost descalificat inaintea finalei.

Cotat ca principal favorit la castigarea probei de 100 de metri plat de la Campionatul Mondial de atletism de la Daegu, sprinterul jamaican Usain Bolt a fost descalificat inaintea finalei.

Bolt a ratat atat titlul mondial, cat si posibilitatea de a face un nou record mondial, din cauza unui start furat.

Bolt detine recordul mondial al probei din 2009, cand a alergat suta de metri in 9,58 secunde la Berlin.

La Daegu s-a impus Yohan Blake, compatriotul lui Bolt, care a obtinut 9,92 secunde la numai 21 de ani.

Blake a fost urmat de americanul Walter Dix (10.08) si de Kim Collins, din St. Kitts&Nevis, (10.09).

Bolt se calificase in finala cu 10.06 in conditiile in care sportivul jamaican este obisnuit sa franeze agresiv pe ultimii 20 de metri in probele de calificare. Jamaicanul si-ar fi dorit un nou record mondial la o saptamana dupa ce a implinit 25 de ani.