AcasăRecomandari"Tricolorii", calcati de tren la Astana

„Tricolorii”, calcati de tren la Astana

Chiar daca pe teren scorul a fost nul, 0-0, tricolorii au fost masacrati de kazahi la Astana. Marti seara, in cel de-al treilea meci al Romaniei in preliminariile World Cup 2018, trei fotbalisti din echipa lui Daum au parasit gazonul ca si calcati de tren. Ex-stelistul Alex Chipciu a suferit o ruptura musculara, Dragos Grigore s-a ales cu fractura de piramida nazala, plus o comotie cerebrala, iar Cristi Sapunaru a ramas fara 5 dinti, care s-au rupt. Grigore a receptionat in cot in gura, fiind schimbat in minutul 26 de Moti, Chipciu s-a tamponat cu acelasi Ahmetov, fotbalist care il doborase anterior pe Grigore, iar Sapunaru a fost facut KO de Smakov, la un duel aerian petrecut in partea secunda. FRF a reactionat dur miercuri, prin vocea presedintelui Burleanu. Acesta a precizat ca Federatia va face memoriu la UEFA impotriva arbitrului portughez Manuel de Sousa, care a permis jocul dur al gazdelor. „Nu am fost lasati sa jucam fotbal. Pe de-o parte a fost violenta unora dintre jucatori, iar pe de alta parte a fost o rea intentie sau o incapacitate a arbitrului de a gestiona asemenea situatii. Trebuie sa ne uitam la numarul de jucatori accidentati si sa vizionam reluarile pentru ca aceste accidentari nu sunt prielnice fotbalului. Vom face un memoriu la UEFA. Rezultatul nu se mai poate intoarce, dar sunt doua puncte pe care le-am pierdut. Nu putem sa acceptam asa usor”, a spus Burleanu. In urma rezultatelor inregistrate marti, in preliminariile Campionatului Mondial, Romania ocupa locul 3 in Grupa E, cu 5 puncte, dupa Muntenegru (7 puncte) si Polonia (7 puncte). Muntenegru s-a impus cu 1-0 la Copenhaga, in fata Danemarcei, iar Polonia a castigat cu 2-1 la Varsovia (golul victoriei fiind marcat in minutul 90+5 de Lewandovski) in fata Armeniei.