AcasăSPORTTineretul a batut Letonia

Tineretul a batut Letonia

Nationala de tineret a Romaniei a obtinut prima victorie din drumul catre Euro 2013, 2-0 cu Letonia.

Dupa doua egaluri cu Kazahstan, Romania avea mare nevoie de victorie in meciul cu Letonia, de pe teren propriu, pentru a ramane in lupta pentru calificarea la Campionatul European de fotbal pentru tineret.

Elevii lui Emil Sandoi au controlat prima repriza a meciului cu Letonia, iar marea speranta Stanciu a deschis scorul in minutul 39, cu un sut in diagonala.

Anton putea face 2-0 in ultimul minut al primei reprize, dar sutul sau a nimerit transversala.

Tucudean nu a ratat tinta si a facut 2-0 in minutul 52, cu o scarita de zile mari.

Pe final, echipa noastra a pierdut initiativa, iar oaspetii s-au apropiat tot mai mult de poarta lui Dinu Moldovan. Letonii au avut o bara in minutul 75 si nu au reusit sa profite de cateva iesiri aiurea ale portarului Romaniei.