Cauta

Tenis: Sorana Cirstea a pierdut semifinala cu Maria Kirilenko

Sorana Cirstea s-a oprit in semifinalele turneului de tenis de la Pattaya (Thailanda), ea fiind invinsa, in trei seturi, de rusoaica Maria Kirilenko.

Ca si in sfertul cu Vera Zvonareva, Sorana a inceput mai prost meciul si Maria Kirilenko a castigat rapid primul set, 6-2 in 28 de minute.

Actul al doilea a fost unul extrem de echilibrat, cu numeroase rasturnari de situatie. Kirilenko a servit pentru meci, la 5-4, dar Sorana a avut o rabufnire de orgoliu, a castigat trei game-uri la rand si a dus meciul in decisiv, dupa ce si-a adjudecat, cu 7-5, actul al doilea.

In setul al treilea, cele doua jucatoare au mers cap la cap pana spre final, cand Sorana si-a pierdut rabdarea, a cedat break-ul si nu a mai avut forta necesara de a contracara serviciul extrem de eficient al adversarei.

Kirilenko se impune, cu 6-2, 5-7, 6-4, dupa un meci de 148 de minute, iar Sorana ramane cu 10.400 de dolari si 130 de puncte WTA care ii asigura avansarea intre primele 50 de jucatoare ale lumii.

Sorana va evolua saptamana viitoare la turneul de 2,2 milioane de dolari de la Doha.

Ultimele stiri

• Pentru unii – mumă, pentru alţii – ciumă! Angajaţii care vor rămâne fără 50% din salariu după ce Guvernul se pregăteşte să le „taie” sporurile
  • Topul destinaţiilor de vacanţă în care specialiştii îţi recomandă să mergi singur. Turismul solo, noua modă de a călători
  • Văduva bărbatului ucis de fiii vrăjitoarei Sidonia, dezvăluire ce răstoarnă toată ancheta. Cine ar fi al patrulea atacator care le-a scăpat poliţiştilor
  • Horoscop – duminică, 26 mai 2024. Jupiter se mută în Gemeni şi aduce oportunități uriașe pentru anumite zodii
  • S-a dat drumu’ la bombardieri! Niciun sezon estival fără teribilişti blocaţi cu bolizii în nisip, la mare, la Eforie Nord. Ce amendă a primit (VIDEO)
  • Emoţii şi în Armenia! Elicopterul care îl transporta pe premierul Nikol Paşinian, aterizare de urgenţă
  • Circ la Cernavodă! Primarul ar fi fost bătut în plină stradă de un preot și de o femeie (VIDEO)
  • Reacţia lui Marcel Ciolacu în dosarul Coldea – Dumbravă: „Partidul principal al penalilor a devenit USR”