AcasăSPORTTenis: Sorana Cirstea a pierdut semifinala cu Maria Kirilenko

Tenis: Sorana Cirstea a pierdut semifinala cu Maria Kirilenko

Sorana Cirstea s-a oprit in semifinalele turneului de tenis de la Pattaya (Thailanda), ea fiind invinsa, in trei seturi, de rusoaica Maria Kirilenko.

Ca si in sfertul cu Vera Zvonareva, Sorana a inceput mai prost meciul si Maria Kirilenko a castigat rapid primul set, 6-2 in 28 de minute.

Actul al doilea a fost unul extrem de echilibrat, cu numeroase rasturnari de situatie. Kirilenko a servit pentru meci, la 5-4, dar Sorana a avut o rabufnire de orgoliu, a castigat trei game-uri la rand si a dus meciul in decisiv, dupa ce si-a adjudecat, cu 7-5, actul al doilea.

In setul al treilea, cele doua jucatoare au mers cap la cap pana spre final, cand Sorana si-a pierdut rabdarea, a cedat break-ul si nu a mai avut forta necesara de a contracara serviciul extrem de eficient al adversarei.

Kirilenko se impune, cu 6-2, 5-7, 6-4, dupa un meci de 148 de minute, iar Sorana ramane cu 10.400 de dolari si 130 de puncte WTA care ii asigura avansarea intre primele 50 de jucatoare ale lumii.

Sorana va evolua saptamana viitoare la turneul de 2,2 milioane de dolari de la Doha.