AcasăSPORTTenis: Sorana Cirstea a batut-o pe Vera Zvonareva, locul 8 mondial

Tenis: Sorana Cirstea a batut-o pe Vera Zvonareva, locul 8 mondial

Sorana Cirstea s-a calificat in semifinalele turneului de tenis de la Pattaya, dupa ce a obtinut una dintre cele mai importante victorii din cariera, jucatoarea noastra invingand-o pe rusoaica Vera Zvonareva, locul 8 mondial.

Sorana a inceput bine partida, dar rusoaica a pus rapid stapanire pe joc si a castigat fara emotii primul set, scor 6-2.

Situatia s-a schimbat in actul al doilea, cand Sorana si-a reglat serviciul, a fost mult mai eficienta si s-a impus, cu 6-4.

In decisiv, Sorana a inceput cu un break, Zvonareva a facut rebreak imediat, iar la 2-2 si 40-15 pentru Sorana, pe serviciul rusoaicei, Zvonareva a aruncat prosopul, retragandu-se din cauza unor probleme medicale.

In urma acestei victorii, Sorana si-a asigurat 10.400 de dolari si 130 de puncte WTA cu care ar putea urca pana in jurul locului 48 mondial.

Mai mult, in semifinale, Sorana ar putea da piept cu buna sa prietena Maria Kirilenko, locul 26 mondial, cea care joaca in sferturi cu veterana Tamarine Tanasugarn.