AcasăSPORTTenis: Monica Niculescu s-a calificat in sferturi la Doha

Tenis: Monica Niculescu s-a calificat in sferturi la Doha

Monica Niculescu este singura jucatoare din Romania calificata in sferturile de finala ale turneului de tenis de la Doha, competitie dotata cu premii in valoare de 2,2 milioane de dolari.

In turul al treilea, Monica s-a impus, cu 7-6, 6-4, in meciul disputat impotriva Katerinei Bondarenko, din Ucraina.

Monica si-a adjudecat primul set, dupa ce adversara ei a avut 5-2 la game-uri si 5-2 in tie-break.

In urma acestui rezultat, jucatoarea noastra si-a asigurat 44.250 de dolari si 225 de puncte WTA, ajungand la 476 de puncte obtinute in acest an. In sferturi, Monica o va intalni pe invingatoarea dintre Samantha Stosur si Petra Cetkovska.

Simona Halep a parasit turneul in faza optimilor de finala, ea fiind invinsa, cu 6-3, 6-1, de Victoria Azarenka, liderul mondial.

Simona ramane cu 22.000 de dolari si 125 de puncte WTA.