AcasăSPORTTenis: Monica Niculescu a ratat calificarea in semifinalele de la Doha

Tenis: Monica Niculescu a ratat calificarea in semifinalele de la Doha

Monica Niculescu a parasit turneul de tenis de la Doha in faza sferturilor de finala, dupa ce a fost invinsa, cu 6-2, 2-6, 6-3, de australianca Samantha Stosur.

Cotata cu sansa a treia la castigarea turneului, Stosur a inceput meciul in forta si si-a adjudecat primul set fara probleme, 6-2.

Monica a pus mai multa presiune in setul al doilea, a facut-o pe australianca sa greseasca mai des si si-a adjudecat actul tot cu 6-2.

In decisiv, Stosur s-a distanta la 3-0, Monica a revenit, a egalat la 3, dar a ratat ocazia de a face 4-3, iar australianca a apasat in final pe acceleratie atat cat sa obtina victoria.

In urma acestui rezultat, Monica Niculescu a ramas cu 44.250 de dolari si 225 de puncte WTA, in timp ce Samantha Stosur s-a calificat in semifinale, dupa ce in doua dintre cele trei meciuri disputate la Doha a invins doua jucatoare din Romania, Sorana Cirstea si Monica Niculescu.