AcasăSPORTTecau i-a bagat in faliment pe pariori

Tecau i-a bagat in faliment pe pariori

Tecau si Rojer au ratat sansa unei a patra semifinale consecutive de Grand Slam

Perechea romano-olandeza Horia Tecau/ Jean-Julien Rojer, a treia favorita a turneului, a fost invinsa de cuplul francez Pierre-Hugues Herbert/ Nicolas Mahut in sferturile de finala la US Open.

Meciul a durat o ora si jumatate, iar la finalul lui s-a consemnat una dintre marile surprize de pe tabloul de dublu masculin: Herbert si Mahut au castigat cu 7-6, 6-4, spre stupefactia mai ales a pariorilor din toata lumea, care in mod cert au mizat pe victoria campionilor de la Wimbledon! De remarcat ca, spre deosebire de cei 6 asi ai adversarilor, francezii au izbutit 9, la care s-au adaugat si 41 de lovituri castigatoare (28 pentru Tecau si Rojer).
Horia Tecau si-a egalat cea mai buna performanta a sa la US Open, dar sfertul de finala de la Flushing Meadows este cel mai slab rezultat la turneele de Mare Slem din 2015: au fost semifinale la Melbourne si Roland Garros si titlul la Wimbledon.