AcasăSPORTTeam România a defilat la JO Tokyo 2020. Cine a purtat drapelul...

Team România a defilat la JO Tokyo 2020. Cine a purtat drapelul tricolor şi ce rezultate am avut în primele ore ale competiţiei

romania JOTeam România a defilat la JO Tokyo 2020. Cine a purtat drapelul tricolor şi ce rezultate am avut în primele ore ale competiţiei

JO Tokyo 2020 sunt, în sfârşit, realitate. Amânate anul trecut, din cauza pandemiei, erau emoţii că această ediţie nu s-ar putea desfăşura nici de această dată.

Festivitatea de deschidere a Jocurilor Olimpice a avut loc, vineri, la Tokyo. Spectatorii n-au avut să participe la eveniment, întrucât toată competiția se desfășoară cu porțile închise.

Cine a fost port-drapelul României?

Port-drapelul României s-a schimbat cu câteva minute înainte de festivitate. Mădălina Bereș nu a mai putut participa la ceremonia de deschidere după ce concursul bărcii 8+1 a fost mutat pentru ora 06:00.

În locul Mădălinei, drapelul a fost purtat de Robert Glință și Simona Radiș, a doua având prima cursă de la Tokyo înaintea festivității de deschidere.

România a fost a 199-a naţiune care a defilat, fiind precedată de Liberia şi urmată de Luxemburg. La defilare, sportivii români au fost salutaţi de fostul preşedinte al COSR, Octavian Morariu, în prezent membru CIO, aflat la Tokyo.

Laura Ilie a ratat dramatic intrarea în finală

Cotată cu șanse chiar la medalie, Laura Ilie a ratat absolut dramatic intrarea în finala probei de pușcă 10 m aer comprimat. A terminat tragerile de calificare cu 628 de puncte, prima sub linia celor 8 fete duse în finală, la numai cinci zecimi în spatele ultimelor două concurente care au prins ultimul act.

„Rămân cu un mic sentiment de dezamăgire, pentru că aș fi putut prinde finala dacă aș fi avut condițiile de concurs de partea mea. Din păcate, plasarea chiar în marginea liniei de tragere, ceea ce părea un noroc, s-a dovedit a fi, de fapt, un ghinion, pentru că toată presiunea și tensiunea s-au lăsat pe spatele meu”, a spus Laura Ilie.

Ana Maria Popescu, în sferturi la JO Tokyo 2020

Ana Maria Popescu s-a calificat în sferturile de finală ale turneului de spadă din cadrul Jocurilor Olimpice de la Tokyo, după ce a trecut fără drept de apel de sud-coreeanca Sera Song, scor 15-6.

Din păcate, parcursul lui Iulian Teodosiu în competiția de sabie s-a oprit în optimile de finală. Sportivul român a fost învins de italianul Enrico Berre, scor 12-15.

Marian Drăgulescu, locul 5 în calificări

Marian Drăgulescu ocupă locul cinci la sărituri după prima subdiviziune a concursului masculin de calificare la gimnastică artistică, sâmbătă, la Jocurile Olimpice de la Tokyo.

Drăgulescu (40 ani), vicecampion olimpic la Atena, în 2004, la sol, are o medie de 13,999 puncte, după sărituri de 13,466, respectiv 14,533. Românul a căzut la prima încercare.

Canotaj. România mai are 3 bărci în semifinale

Ambele echipaje de dublu vâsle ale României, feminin şi masculin, s-au calificat, vineri, în semifinalele probelor, în prima zi a concursului de canotaj din cadrul Jocurilor Olimpice de la Tokyo.

În proba masculină de dublu vâsle, Ioan Prundeanu şi Florin Enache au terminat pe locul al treilea în seria a treia de calificări (6:13.62) şi au obţinut biletul pentru semifinalele programate pe 26 iulie.

Iată echipa Olimpică a României!

Delegația României pentru Jocurile Olimpice de la Tokyo (23 iulie-8 august) cuprinde 101 de sportivi, 46 la feminin, 55 la masculin, la 17 discipline sportive.

Atletism (10 sportivi): Florentina Costina Iuşco, Alina Rotaru (ambele la săritura în lungime), Claudia Mihaela Bobocea (1.500 m), Daniela Stanciu (săritura în înălţime), Alin Alexandru Firfirică (aruncarea discului), Marius Iulian Cocioran (50 km marş), Rareş Andrei Toader (aruncarea greutăţii), Bianca Florentina Ghelber (aruncarea ciocanului), Andrea Miklos (400 m), Mihăiţă Alexandru Novac (aruncarea suliţei);
Antrenori: Teodoru Agachi, Nicolae Alexe, Valentin Anghel, Sergiu Mihai Octavian Măzăran, Oana Manuela Pantelimon, Mihai Corucle;

Echipa feminină baschet 3×3 (4 jucătoare + 2 rezerve): Ancuţa Violeta Stoenescu, Gabriela Mărginean, Sonia Ursu, Claudia Monica Cuic; Rezerve: Anca Şipoş, Gabriela Irimia;
Antrenor: Tatiana Gallova;

Box (2): Cosmin-Petre Gîrleanu (cat. 52 kg), Maria Claudia Nechita (cat. 57 kg);
Antrenori: Dumitru Dorobanţu, Adrian Lăcătuş;

Canotaj – 9 echipaje (36 sportivi + 2 rezerve): Opt rame cu cârmaci masculin (8+): Alexandru Petrişor Chioseaua, Florin Sorin Lehaci, Constantin Radu, Sergiu Vasile Bejan, Vlad Dragoş Aicoboae, Constantin Adam, Florin Nicolae Arteni Fîntînariu, Ciprian Huc, Adrian Petre Munteanu; Opt rame cu cârmaci feminin (8+): Maria Magdalena Rusu, Viviana Iuliana Bejinariu, Georgiana Dedu, Maria Tivodariu, Ioana Vrînceanu, Amalia Bereş, Mădălina Bereş, Denisa Tîlvescu, Daniela Druncea; Patru rame fără cârmaci masculin (4-): Mihăiţă Vasile Ţigănescu, Mugurel Vasile Semciuc, Ştefan Constantin Berariu, Cosmin Pascari; Patru rame fără cârmaci feminin (4-): Mădălina Hegheş, Roxana Iuliana Anghel, Elena Logofătu, Cristina Georgiana Popescu; Dublu rame feminin (2-): Iuliana Buhuş, Adriana Ailincăi; Dublu rame masculin (2-): Marius Vasile Cozmiuc, Ciprian Tudosă; Dublu vâsle categorie uşoară feminin (L2x): Ionela Livia Cozmiuc, Gianina Elena Beleagă; Dublu vâsle feminin (2x): Nicoleta Ancuţa Bodnar, Simona Geanina Radiş; Dublu vâsle masculin (2x): Ioan Prundeanu, Marian Florian Enache; Rezerve: Elena Iuliana Mihai, Alexandru Cosmin Macovei;
Antrenori: Dorin Alupei, Antonio Colamonici, Vasile Ionel Măstăcan, Bogdan Liviu Codrici, Marius Bacaoanu Aanei, Ciprian Atomei.

Ciclism (2): Vlad Dascălu (mountain bike), Eduard Michael Grosu (ciclism pe şosea);
Antrenori: Paulo De La Fuente Perez, Georgios Georgiadis;

Fotbal (18 jucători + 4 rezerve): Portari – Marian Mihai Aioani, Mihai Maximilian Popa, Ştefan Târnovanu; Fundaşi – Tudor Cristian Băluţă, Radu Ştefăniţă Boboc, Andrei Chindriş, Virgil Eugen Ghiţă, Andrei Florin Raţiu, Florin Ştefan, Alexandru Ştefan Paşcanu, Ricardo Florin Grigore; mijlocaşi – Mihai Alexandru Dobre, Ion Gheorghe, Marius Mihai Marin, Ronaldo Deaconu, Eduard Marian Florescu, Antonio Sefer, Virgil Andrei Ciobanu, Marco Alexandru Dulca; atacanţi – Andrei Sîntean, George Dănuţ Ganea, Valentin Gheorghe;
Antrenori: Mirel Matei Rădoi, Constantin Nicolae Dică, Florin Constantinovici Schreiber, Leontin Toader;

Gimnastică artistică (3): Maria Larisa Holbură (individual compus), Larisa Andreea Iordache (individual compus), Marian Drăgulescu (sărituri);
Antrenori: Ştefan Csaba Gal, Lăcrămioara Moldovan, Cristian Moldovan;

Înot (4): Robert Glinţă (100 m spate), Daniel Martin (100 m spate), David Popovici (100 m liber); Bianca Andreea Costea;
Antrenori: Mugur Constantin Tomescu, Adrian Rădulescu;

Canoe sprint (2): Victor Mihalachi, Cătălin Chirilă (C2 – 1.000 m);
Antrenor: Florin Popescu;

Judo (3): Andreea Ştefania Chiţu (cat. 52 kg), Alexandru Constantin Raicu (cat. 73 kg), Vladuţ George Simionescu (cat. +100 kg);
Antrenori: Florin Bercean, Kohei Oishi;

Lupte (5): feminin – Alina Vuc (cat. 50 kg), Andreea Beatrice Ana (cat. 53 kg), Kriszta Tunde Incze (cat. 62 kg), libere masculin – Albert Saritov (cat. 97 kg); greco-romane – Alin Alexuc-Ciurariu (cat. 130 kg);
Antrenori: Petrică Carare, Nikolai Ilici Stoianov, Ion Vremere;

Scrimă (2): Ana-Maria Popescu (spadă), Iulian Teodosiu (sabie);
Antrenori: Rareş Eugen Dumitrescu, Radu Nicolae Podeanu;

Tenis (3): Ioana Raluca Olaru, Monica Niculescu (ambele la dublu feminin); Mihaela Buzărnescu (simplu feminin)
Antrenor: Stelian Călin Ciorbagiu;

Tenis de masă (4 + 1 rezervă): echipa feminină (3 jucătoare) – Daniela Dodean-Monteiro, Bernadette Szocs (simplu, dublu mixt), Elizabeta Samara (simplu), Irina Ciobanu (rezervă), Ovidiu Ionescu (simplu, dublu mixt);
Antrenori: Viorel Filimon, Andrei Filimon;

Tir sportiv (1): Laura Georgeta Ilie (puşcă aer comprimat, 10 m);
Antrenor: Olimpiu Florin Marin;

Tir cu arcul (1): Mădălina Ştefania Amăistroaie;
Antrenor: Viorel Habian;

Triatlon (1): Felix Pierre Duchampt;
Antrenor: Ovidiu Nicolae Burghelea.

 

author avatar
Andrei Ștefan