AcasăSPORTSurpriza in Europa League! FC Basel - Valencia 3-0

Surpriza in Europa League! FC Basel – Valencia 3-0

Echipa elvetiana FC Basel a impresionat pe toata lumea joi seara. Elvetienii au invins, pe teren propriu, cu scorul de 3-0 (2-0), formatia spaniola FC Valencia, in prima mansa a sferturilor de finala ale Ligii Europa.

Golurile invingatorilor au fost marcate de Delgado in minutul 34,  minutul 38 si Stocker  in minutul 91. Spaniolii vor avea ocazia sa isi ia revansa in returul ce se va disputa pe 10 aprilie.

Porto a facut 1-0 cu Sevilla. Mangala a inscris cu o lovitura de cap din 6 metri, dupa centrarea perfecta a lui Quaresma ( in minutul 31), astfel ca portughezii privesc increzatori spre calificare.

Lyon a pierdut cu 0-1 in fata celor de la Juventus. Bonucci a fost cel care a salvat situatia, dupa ce a inscris cu 5 minute inainte de final, Juventus avand prima sansa de calificare in semifinale.

Si portughezii de la Benfica au avut noroc joi seara, dupa ce meciul cu AZ Alkmaar s-a terminat cu 1 – 0.