AcasăSPORTStefan Radu a jucat excelent cu Inter

Stefan Radu a jucat excelent cu Inter

Fundasul roman Stefan Radu a fost unul dintre cei mai buni jucatori de pe teren in meciul pe care Lazio Roma l-a pierdut duminica seara, 1-2 cu Inter, la Milano.

Folosit din primul minut ca fundas stanga, fostul dinamovist a avut o evolutie sigura in defensiva, blocandu-l adeseori pe brazilianul Maicon. Mai mult, la 1-1, Radu si-a asumat cateva actiuni ofensive pe care colegii sai din avanposturi nu au reusit sa le concretizeze.

Fundasul roman a fost notat cu 7, fiind considerat cel mai bun jucator de la Lazio, alaturi de Tomasso Rocchi, atacantul care a deschis scorul pentru oaspeti. In schimb, folosit pe parcursul primei reprize, Cristian Chivu a avut o evolutie modesta, presa italiana spunand despre fundasul lui Inter ca “resimte lipsa meciurilor”.

Diego Milito (’44) si Pazzini (’63) au marcat golurile prin care Inter a intors rezultatul, a obtinut a saptea victorie la rand din Serie A si s-a apropiat la sase puncte de liderul Juventus, la sfarsitul turului.