AcasăSPORTSteaua a pierdut meciul din Germania

Steaua a pierdut meciul din Germania

Steaua Bucuresti a fost invinsa, cu 2-1, de Schalke 04 in etapa a cincea a grupelor Europa League.

Formatia noastra a inceput cu multa teama meciul de la Gelsenkirchen si nemtii au facut legea pe teren o lunga perioada de timp.

Inevitabilul s-a produs in minutul 26, cand Papadopoulos a deschis scorul cu o superba lovitura cu capul, dupa un corner executat rapid de gazde.

Steaua a egalat rapid, in minutul 33, prin Raul Rusescu, atacantul echipei noastre punctand cu un sut spectaculos, din apropiere.

Lipsa de curaj a Stelei si-a spus in cele din urma cuvantul si Schalke a dat lovitura in minutul 56. Veteranul Raul a profitat de o degringolada in defensiva noastra si a punctat cu o reluare din cativa metri.

In ciuda infrangerii suferite in Germania, Steaua pastreaza sanse reale de calificare in primavara europeana, insa trupa lui Ilie Stan este obligata sa castige meciul de acasa cu AEK Larnaca de pe 14 decembrie.