AcasăSPORTSorana si Serena nu danseaza la Charleston

Sorana si Serena nu danseaza la Charleston

Sorana si Serena erau doua dintre favoritele turneului de la Charleston

Mari favorite in meciurile disputate marti in turneul de la Charleston, Sorana Cirstea si Serena Williams au parasit competitia inca din turul 2, spre marea dezamagire a organizatorilor.

Romanca Sorana Cirstea, cap de serie numarul 8 si locul 27 WTA, a ratat calificarea in turul 3 find invinsa, cu scorul de 6-3, 3-6, 6-7, dupa doua ore si 35 de minute, de Teliana Pereira (Brazilia), a 99-a jucatoare a lumii! Bomba zilei a explodat, insa, la meciul dintre Serena Williams, numarul 1 mondial, si slovaca Jana Cepelova (78 WTA). Americanca a cedat in doua seturi, 4-6, 4-6. Recenta castigatoare a turneului de la Miami, Serena Williams, calificata direct in turul 2 la Charleston, nu a putut rezista serviciilor expediate de Cepalova, care a avut 55 la suta procent de reusita la prima minge, castigand 71 din 136 de puncte, pe parcursul unei partide care a durat 84 de minute. „Sunt cu adevarat moarta de oboseala si am nevoie de cateva saptamani in care sa nu ma mai gandesc la tenis”, s-a scuzat Serena la conferinta de presa. De altfel, ea a lasat sa se inteleaga ca doreste sa ia o pauza pentru o perioada si sa plece in vacanta: „Vreau sa plec in vacanta, cu siguranta! Cred ca acest lucru ma va ajuta pentru restul sezonului pe zgura”.