AcasăSPORTSimona Halep, in turul 2 la Auckland

Simona Halep, in turul 2 la Auckland

Romanca Simona Halep a reusit sa se califice mai departe in turneul din Noua Zeelanda, dupa ce s-a impus in fata olandezei Arantxa Rus cu 4-6, 6-3, 6-1.
Jucatoarea clasata pe locul 47 WTA a reusit un debut cu dreptul in noul sezon reusind calificarea in optimile turneului de la Aukland, cu premii in valoare de 235.000 de dolari. Ea o va intalni in turul urmator pe poloneza Agnieszka Radwanska (4 WTA), favorita nr.1 a turneului.
Maine va intra in competitie si Sorana Carstea (27 WTA), favorita nr. 5 a turneului, care o va intalni pe englezoaica Heather Watson (49 WTA). Noul sezon nu a demarat fara surprize, in cadrul turneului de la Brisbane(Australia), cu premii in valoare de 1 milion de dolari , Caroline Wozniacki (10 WTA) a fost eliminata in primul tur, fiind invinsa de jucatoarea din Kazahstan, Ksenia Pervak (103 WTA), ajunsa pe tabloul principal in urma calificarilor, cu 2-6, 6-3, 7-6 (1).
La turneul de la Shenzen (China), dotat cu premii de 500.000 de dolari, Alexandra Cadantu (90 WTA) a fost invinsa in primul tur de Bojana Jovanovski (56 WTA) cu 6-3, 6-1.