AcasăSPORTSIMONA HALEP, în prima finală la Wimbledon!

SIMONA HALEP, în prima finală la Wimbledon!

Românca a dovedit pe deplin ce declarase amuzată, recent, în fața presei – și anume că „îi place iarba”, adică să joace pe un astfel de tip de teren, cum e cel de la Wimbledon.

Rezultatul de joi este cu atât mai special pentru Simona, cu cât e prima ei calificare în finala celui de-al treilea Grand Slam al anului

Halep a învins-o, joi după-amiază, pe Elina Svitolina, locul 8 mondial, în prima semifinală a zilei. Fostul lider mondial așteaptă acum deznodământul duelului dintre Serena Williams si Barbora Strycova, pentru a afla numele adversarei din marea finală.

Simona a câștigat lejer primul set, 6-1, după 46 minute de la începutul înfruntării. Setul secund a fost mai strâns, după aproape o oră de joc tabela arătând scor egal, 3-3. Halep a punctat apoi decisiv, distanțându-se la doua game-uri de adversara sa, pe care a învins-o, după 72 de minute de joc, scor 6-3.