AcasăSPORTSimona Halep, campioana la Madrid, al doilea an la rand

Simona Halep, campioana la Madrid, al doilea an la rand

Constanteanca a fost regina si la Madrid Open 2017, dupa ce castigase titlul la turneul spaniol si la editia precedenta.

Dupa o finala solicitanta, dar spectaculoasa, contra frantuzoaicei Kristina Mladenovic – care a avut avantajul ca, gratie inaltimii, a putut controla mai usor unele mingi, dar si care a folosit adesea mingile scurte, in incercarea de a-si pune in dificultate adversara – Simona si-a aparat titlul obtinut in 2016.

Halep a incheiat infruntarea de sambata in postura de invingatoare dupa o infruntare care s-a intins pe durata a 2 ore si 45 de minute. Simona a intors soarta primului set, intr-un moment decisiv, apoi a cedat de putin setul secund, la ti-e break, pentru ca in cel decisiv sa puncteze fara prea mari emotii. Scorul final a fost 7-5, 6-7, 6-2.

sursa foto: madrid-open.com