AcasăSPORTSimona Halep a ajuns in semifinale, la Sydney

Simona Halep a ajuns in semifinale, la Sydney

Gratie victoriei in cel de-al doilea meci disputat la acest turneu si, in general, intr-o competitie, in 2016, cel contra sportivei cehe Karolina Pliskova, romanca si-a asigurat prezenta in semifinalele turneului de la Sydney.

Simona a trecut, dupa aproape o ora si 40 de minute de joc, de adversara sa din sferturi, jucatoare aflata pe locul 11 mondial, invingand-o in doua seturi, 6-4, 7-5.

Odata ce a trecut de Pliskova, Halep se pregateste sa o infrunte pe rusoaica Svetlana Kuznetova, oponenta care va sta, practic, in calea calificarii sale in finala acestui turneu, competitie ce precede Australian Open. Va fi un duel intre actuala ocupanta a locului 2 WTA si o jucatoare care, la aceasta data, ocupa locul 25 in clasamentul jucatoarelor profesioniste de tenis.

Va reamintim ca, in optimile acestui turneu, dotat cu premii totale in valoare de 687.900 de dolari, Simona Halep a trecut de jucatoarea din Franta, Caroline Garcia, in trei seturi, scor 6-4, 2-6, 6-1.

sursa foto: Facebook/Simona Halep