AcasăSPORTSeful lui Milan era sa moara la Londra

Seful lui Milan era sa moara la Londra

Calificarea cu emotii a lui Milan in sferturile de finala ale UEFA Champions League era sa-l coste scump pe vicepresedintele Adriano Galliani care era sa faca infarct la returul cu Arsenal de marti seara.

Invinsa in tur, pe “San Siro”, cu 0-4, Arsenal a facut o prima repriza fabuloasa pe “Emirates” si avea 3-0 la pauza in returul cu Milan. Ratarea lui Van Persie din minutul 58, cand olandezul l-a luat la tinta pe Abbiati din 2-3 metri, l-a facut pe Galliani sa cedeze.

Vicepresedintele lui Milan a coborat la vestiare si s-a inchis in incapere. „Dupa acea ratare am simtit ca inima nu mai rezista. M-am inchis in vestiar si nici la televizor nu am putut sa ma uit. Pana la urma a venit cineva si mi-a spus scorul final” a declarat Galliani.

Pana la urma Milan s-a calificat in sferturi alaturi de Benfica Lisabona, care a trecut, cu 2-0 si 2-3, de Zenit St. Petersburg. In aceasta seara se joaca meciurile Barcelona – Bayer Leverkusen (3-1 in tur) si APOEL Nicosia – Lyon (0-1 in tur).