AcasăSPORTSandra Izbasa, campioana europeana la sarituri

Sandra Izbasa, campioana europeana la sarituri

Gimnasta Sandra Izbasa a castigat, duminica, medalia de aur in finala de la sarituri, la Campionatele Europene de la Bruxelles.

Sandra Izbasa a fost notata cu 14.900 la prima saritura si cu 14.883 la a doua, iar cu media de 14.866 a cucerit medalia de aur. Medalia de argint a revenit gimnastei Oksana Susovitina (Germania), cu 14.683, iar pe locul trei s-a clasat Giulia Steingruber (Elvetia) – 14.624.

Pana in prezent, Romania a cucerit opt medalii europene la Bruxelles, dupa cum urmeaza: aur pe echipe la senioare, aur la senioare sarituri (Sandra Izbasa), argint la junioare la sarituri (Alina Stanila), barna (Andreea Munteanu), sol (Silvia Zarzu), bronz la junioare, pe echipe, la individual-compus si sol (Andreea Munteanu).

In finalele de duminica, Romania va mai alinia doua sportive, Catalina Ponor si Larisa Iordache, la barna si sol.