AcasăSPORTSahtiorul lui Lucescu zdrobeste pe Dinamo Kiev: 7 goluri in 21 de...

Sahtiorul lui Lucescu zdrobeste pe Dinamo Kiev: 7 goluri in 21 de zile!

Mircea Lucescu a devenit nasul celor din Kiev

Echipa pregatita de Mircea Lucescu a trecut ca un tanc peste rivala Dinamo Kiev: 4-1 in „16-imile” de finala ale Cupei Ucrainei.

Meciul de duminica seara n-a avut istoric. Sahtior a deschis scorul in minutul 22 (gol Luiz Adriano) si, cu toate ca Taiwo a egalat peste numai cinci minute, „minerii” au intrat in avantaj la cabine dupa reusita lui Teixeira (’41).

Jucatorii Sahtiorului au avut prim planul in meciul cu Dinamo

In repriza secunda, Fernandinho (’76) si Srna (’83) au inchis tabela la 4-1. Este a doua victorie categorica pentru Sahtior in fata rivalei Dinamo Kiev in decurs de doar trei saptamani; pe 2 septembrie, echipa antrenata de Mircea Lucescu s-a impus cu 3-1 in campionat. Calificata in optimile de finala ale Cupei si lidera in clasament (noua victorii din tot atatea partide disputate), cu sase puncte peste urmaritoarele Dnipro Dnripropetrovsk si Dinamo Kiev, Sahtior are toate sansele sa realizeze dubla si in acest sezon.