AcasăSPORTSahtior Donetk, echipa antrenata de Mircea Lucescu, a castigat Supercupa Ucrainei

Nou succes pentru Mircea Lucescu. Formatia pregatita de antrenorul roman a reusit sa castige Supercupa Ucrainei, al saselea trofeu din istorie, invingand echipa Dinamo Kiev, scor 2-0.

Ambele goluri au fost marcate in cea de-a doua repriza. Pentru Sahtior au inscris Gladki, in minutul 75, si Marlos, in minutul 3 al prelungirilor. Victoria de seara trecuta e cu atat mai importanta pentru echipa antrenorului Mircea Lucescu, avand in vedere ca din echipa de start au lipsit sase jucatori de baza, care nu au venit in Ucraina, urmare a situatiei tensionate din regiunea estica a acestui stat.

Pentru Sahtior Donetk este a sasea finala de Supercupa Ucrainei castigata, in timp ce pentru antrenorul roman al 20-lea trofeu obtinut de cand antrenereaza formatia ucraineana.

Sursa foto: realitatea.net