AcasăSPORTRomania - Cuba 33-27 S-au chinuit cu un adversar modest

Romania – Cuba 33-27 S-au chinuit cu un adversar modest

Nationala feminina de handbal a Romaniei a obtinut o noua victorie chinuita la Mondialul din Brazilia, 33-27 cu echipa Cubei.

Al doilea meci disputat de Romania la Sao Paulo a fost unul fara istoric, cubanezele reusind doar in primele 10 minute sa controleze jocul.

Dupa ce au primit doua goluri in superioritate numerica in startul partidei, elevele lui Radu Voina au preluat conducerea in minutul 10 si nu au mai cedat-o pana la final.

Succesul obtinut in fata Cubei, la un scor strans daca ne gandim ca Brazilia a zdrobit Cuba cu 37-21, ne asigura in marea masura calificarea in faza optimilor de finala, dar evolutia echipei noastre a lasat din nou de dorit.

Romania a avut mari probleme mai ales pe faza de aparare, iar jucatoarele noastre au parut in multe momente ca nu sunt conectate la miza acestui turneu. In aceste conditii exista riscul ca aventura handbalistelor in Brazilia sa se transforme intr-un adevarat fiasco.