AcasăSPORTRomania, chin infernal la debutul Mondialului de handbal

Romania, chin infernal la debutul Mondialului de handbal

Nationala feminina de handbal a Romaniei a debutat cu o victorie chinuita la Mondialul din Brazilia, 30-28 cu Tunisia.

Cu o formula experimentala, Romania a luat la pret de matineu disputa cu vicecampioana Africii, iar elevele lui Radu Voina au fost la un pas sa se friga.

Romania a intrat greu in meci, astfel ca Tunisia a dominat prima repriza, a avut 15-14 la pauza si chiar trei goluri avans in debutul reprizei secunde.

Pe final, pivotul Florina Chintoan, rezerva Oanei Manea, si Adina Meirosu au inceput sa dea drumu la goluri, iar echipa noastra a preluat conducerea.

Romania a invins Tunisia, cu 30-28, intr-o prima etapa cu probleme pentru favorite, Muntenegru cedand in fata Islandei, 21-22.

Considerata favorita la medalii, Romania a dezamagit in prima etapa, formatia noastra invingand greu o echipa pe care acum doi ani, in China, o zdrobea cu 39-22.