AcasăSPORTRomania a spulberat Belgia in Cupa Europeana a Natiunilor

Romania a spulberat Belgia in Cupa Europeana a Natiunilor

Victorie fara emotii a „stejarilor” in fata Belgiei

Nationala de rugby a Romaniei a invins formatia Belgiei cu scorul de 29-10 (14-0), la Constanta, o victorie cu punct bonus in Cupa Europeana a Natiunilor.

„Stejarii” s-au desprins rapid pe tabela de marcaj, dar dupa doua eseuri in primele 25 de minute, jocul nostru a inceput sa sufere, echipa Romaniei nereusind sa profite de momentele in care a evoluat cu doi oameni mai mult. Belgienii au oferit o replica mai buna in partea a doua, reusind sa obtina un eseu de penalizare pe final. Ultimul minut a adus si eseul al patrulea al echipei Romaniei (marcator Burcea), care a insemnat un punct bonus pentru Romania. In actuala editie a Cupei Europene a Natiunilor, Romania a invins Portugalia cu 24-0, Rusia cu 34-3 si Spania cu 32-6. Tot sambata, Rusia a invins Portugalia cu 34-18. Pe 15 martie, la Tbilisi, Georgia si Romania se vor infrunta in ultimul meci, in care se va decide castigatoarea Cupei Europene a Natiunilor.