AcasăSPORTRomania a debutat cu o victorie in Cupa Europeana a Natiunilor

Romania a debutat cu o victorie in Cupa Europeana a Natiunilor

Echipa de rugby a Romaniei a castigat cu mari emotii primul meci oficial din 2013, „Stejarii” impunandu-se cu 19-13 impotriva Portugaliei, in deplasare.

Mai insistenti pe pachetul de inaintare, rugbistii romani au controlat prima repriza, iar acest aspect s-a vazut si pe tabela de marcaj, Romania avand 9-3 dupa primele 40 de minute.

Florin Vlaicu a transformat trei lovituri de pedeapsa pentru Romania, iar Pedro Leal una pentru Portugalia.

In partea a doua a jocului, inaintarea noastra a inceput sa oboseasca si portughezii au pus tot mai multe probleme

Florin Vlaicu a ridicat scorul la 12-3 in minutul 53, insa gazdele au intors rezultatul, conducand cu un neverosimil 13-12 in minutul 73. Julien Bardy a marcat un eseu pentru Portugalia, iar Pedro Leal si-a trecut in cont alte cinci puncte dintr-o transformare si o lovitura de pedeapsa.

In penultimul minut al intalnirii, „Stejarii” au dat atacul decisiv, iar asaltul s-a soldat cu eseul victoriei marcat de Eugen Capatana si transformat de Florin Vlaicu.

Romania s-a impus cu 19-13 impotriva Portugaliei, in deplasare, in prima etapa din Cupa Europeana a Natiunilor, iar sambata viitoare, pe Arcul de Triumf vine puternica echipa a Rusiei.