AcasăSPORTRivaldo a revenit pe teren la 43 de ani

Rivaldo a revenit pe teren la 43 de ani

Rivaldo ramane si la 43 de ani un fotbalist absolut incantator

Brazilianul Rivaldo, castigator al Balonului de Aur in 1999, a revenit pe teren intr-o partida oficiala la varsta de 43 de ani.

Fostul star al Barcelonei a fost titular in meciul pe care gruparea Mogi Mirim (al carei presedinte este este chiar Rivaldo!) l-a sustinut cu Nautico (scor 2-1), in liga a doua braziliana. Rivaldo a fost inlocuit in minutul 68 de antrenorul Sérgio Guedes, la scorul de 1-0 in favoarea oaspetilor de la Nautico. Dupa iesirea de pe teren a presedintelui, Mogi Mirim a intors scorul, reusind sa obtina prima victorie in campionat. „Dupa un an si trei luni de pauza, am inceput din nou sa ma antrenez si am putut juca in doar 20 de zile de pregatire, ceea ce ar trebui sa motiveze orice fotbalist tanar”, a declarat brazilianul, campion mondial in 2002. Rivaldo evoluase ultima data la 9 martie 2014, intr-o partida din campionatul Paulista.