AcasăSPORTRezultatele romancelor la US Open. Ana Bogdan o infrunta pe Monica Niculescu,...

Rezultatele romancelor la US Open. Ana Bogdan o infrunta pe Monica Niculescu, dupa ce a invins-o pe Sorana Cirstea

Visul american al Soranei Cirstea, frant de Ana Bogdan

In timp ce Irina Begu a parasit deja ultimul Grand Slam al anului, Ana Bogdan a furnizat o prima surpriza, la inceput de US Open, eliminand-o pe Sorana Cirstea.

"Visul american" al Soranei Cirstea, frant de Ana Bogdan

Dupa ce a pierdut primul set la zero, Ana (116 WTA) a revenit spectaculos si a invins-o, in cele din urma, pe Sorana, bucuresteanca aflata cu 30 de locuri mai sus decat ea in clasamentul mondial, adjudecandu-si prezenta in turul urmator la US Open. La finele meciului de 90 de minute, la tabela a aratat urmatorul scor: 0-6, 7-5, 6-2.

La randul sau, Monica Niculescu a inceput cu dreptul turneul, desi nu a avut un adversar usor. Romanca a trecut de sportiva ceha Barbora Strycova, aflata pe locul 21 in clasamentul WTA, si o va intalni pe Ana Bogdan in viitorul meci pe care il va disputa la celebra competitie de pe taram american.

sursa foto: facebook.com/Soranacirstea