Ziua a treia a turneului de tenis de la Wimbledon a adus numai infrangeri pentru jucatorii romani de la simplu, Irina Begu, Monica Niculescu si Victor Hanescu parasind competitia.
Venus Williams (23) – Kimiko Date Krumm 6-7, 6-3, 8-6
Petra Kvitova (8) – Anne Keothavong 6-2, 6-1
Vera Zvonareva (2) – Elena Vesnina 6-1, 7-6
Andrea Petkovic (11) – Stephanie Dubois 6-3, 4-6, 6-3
Ksenia Pervak – Pauline Parmentier 6-2, 1-6, 6-3
Roberta Vinci (29) – Rebecca Marino 7-6, 6-2
Maria Jose Martinez Sanchez – Monica Niculescu 6-3, 6-0
Daniela Hatuchova (25) – Marina Erakovic 6-3, 6-1
Victoria Azarenka (4) – Iveta Benesova 6-0, 6-3
Tvetana Pironkova (32) – Petra Martic 6-1, 6-4
Feminin – Turul I
Mathilde Johansson – Heather Watson 2-6, 6-4, 6-4
Sabine Lisicki – Anastasia Sevastova 6-1, 6-1
Agneska Radwanska (13) – Olga Govortova 6-0, 3-0 abandon
Julia Goerges (16) – Anabel Medina Garrigues 6-3, 6-0
Andrea Hlavackova – Anastasia Rodionova 6-1, 6-2
Jie Zheng – Zuzana Ondraskova 7-5, 6-0
Petra Cetkovska – Kristina Barrois 6-2, 5-7, 6-2
Jarmila Gajdosova (27) – Alona Bondarenko 7-5, 6-3
Evghenia Rodina – Chanelle Scheepers 6-3, 7-5
Misaki Doi – Bethanie Mattek Sands 6-4, 5-7, 7-5
Dominika Cibulkova (24) – Mirjana Lucic 3-6, 6-3, 8-6
Laura Robson – Angelique Kerber 4-6, 7-6, 6-3
Flavia Pennetta (21) – Irina Begu 7-6, 4-6, 6-2
Polona Hercog – Johanna Larsson 6-7, 6-3, 6-4
Masculin – Turul II
Rafael Nadal (1) – Ryan Sweeting 6-3, 6-2, 6-4
Andy Roddick (8) – Victor Hanescu 6-4, 6-3, 6-4
Tomas Berdych (6) – Julien Benneteau 6-1, 6-4, 6-2
Andy Murray (4) – Tobias Kamke 6-3, 6-3, 7-5
Mardy Fish (10) – Denis Istomin 7-6, 6-4, 6-4
Gilles Muller – Milos Raonic (31) 2-3 abandon
Alex Bogomolov jr – Juan Ignacio Chela (25) 6-0, 6-3, 6-4
Ivan Ljubicic – Serghei Stahovski 6-4, 6-4, 6-2
Lukasz Kubot – Ivo Karlovic 7-6, 6-3, 6-3
Robin Haase – Fernando Verdasco (21) 6-3, 6-4, 4-6, 6-2
Richard Gasquet (17) – Igor Kunitin 6-1, 6-4, 6-4
Gael Monfils (9) – Grega Zemlja 4-6, 6-3, 6-3, 7-6
Feliciano Lopez – Rainer Schuettler 7-6, 6-7, 6-2, 6-2
Simone Bolelli – Stanislas Wawrinka (14) 7-6, 6-3, 7-6
Gilles Simon (15) – Dudi Sela 7-6, 6-4, 7-5
Masculin – Turul I
Kevin Anderson – Ilia Marchenko 6-7, 7-6, 6-4, 4-6, 6-1
Grigor Dimitrov – Cedrik Stebe 7-5, 7-5, 7-6
Dmitri Tursunov – Ernests Gulbis 6-3, 3-6, 7-6, 7-6