AcasăSPORTReusita senzationala: Simona Halep s-a calificat in sferturi la Roland Garros!

Reusita senzationala: Simona Halep s-a calificat in sferturi la Roland Garros!

O noua victorie frumoasa pentru romanca in varsta de 22 de ani, la Roland Garros! Halep a jucat, luni dupa-amiaza, in optimile turneului, impotriva americancei Sloane Stephens, cap de serie numarul 15.

Halep (numarul 4 in ierarhia mondiala) a invins-o pe Stephens in doua seturi, scor 6-4, 6-3, dupa minute de joc. In tribunele terenului central Philippe Chatrier s-a aflat, la meciul jucat de Halep in optimi, si Ion Tiriac. Romanca o va intalni in sferturi pe castigatoarea meciului dintre rusoaica Svetlana Kuznetsova  si sportiva din Cehia, Lucie Safarova, a 23-a favorita la Roland Garros.

Simona Halep a trecut lejer, in turul intai al turneului, de rusoaica Alisa Kleibanova (numarul 87 WTA), apoi a invins-o pe britanica Heather Watson. In turul trei a depasit-o, la capatul a doua seturi, 6-3, 6-0, dupa 64 de minute de joc, pe Maria-Teresa Torro-Flor, ajungand in optimile de la Roland Garros.

Cititi si: Simona Halep, in optimi la Roland Garros!

Roland Garros: Simona Halep face un nou pas catre finala. A invins-o pe Heather Watson!