AcasăSPORTReal Madrid S-A CALIFICAT in finala Ligii Campionilor, dupa 12 ani!

Real Madrid S-A CALIFICAT in finala Ligii Campionilor, dupa 12 ani!

Echipa spaniola Real Madrid s-a calificat in finala Ligii Campionilor, dupa ce a invins, marti seara, in deplasare, formatia Bayern Munchen, scor 4-0, detinatoarea trofeului, in mansa secunda a semifinalelor competitiei.

In tur, Real Madrid s-a impus cu scorul de 1-0.

Real Madrid se califica in finala Champions League dupa o asteptare de 12 ani. Formatia din capitala Spaniei a jucat ultimul act din UCL, in 2002, contra celor de la Bayer Leverkusen.

In meciul Real Madrid – Bayern Munchen, golurile au fost marcate de Sergio Ramos – minutul 16 si minutul 20 si Cristiano Ronaldo – minutul 34 si minutul 90.

Meciul a fost arbitrat de Pedro Proenca (Portugalia), ajutat de asistentii Bertino Miranda si Tiago Trigo si de asistentii suplimentari Duarte Gomes si Joao Capela, in timp ce arbitru de rezerva a fost Paulo Soares.

Delegat UEFA a fost desemnat olandezul Martin Sturkenboom, iar observator de arbitri a fost cehul Vaclav Krondl. Inaintea meciului s-a tinut un minut de reculegere in memoria antrenorilor Tito Vilanova si Vujadin Boskov.

In celalalt meci din semifinale se intalnesc miercuri Chelsea si Atletico Madrid. In tur, scorul a fost egal, scor 0-0.

Finala este programata la 24 mai, la Lisabona.