AcasăSPORTReal Madrid a invins aseara pe Atletico. Real a castigat cel de-al...

Real Madrid a invins aseara pe Atletico. Real a castigat cel de-al zecelea trofeu Champions League

Real Madrid a castigat sambata seara finala Ligii Campionilor, disputata impotriva lui Atletico, a doua mare echipa din capitala Spaniei. Real a intrat in istorie, cu zece trofee Champions League.

Real Madrid a castigat finala cu 4-1, dupa ce Atletico a condus cu un gol tot timpul regulamentar de joc. Pentru Real Madrid au marcat Sergio Ramos in minutul 93, Gareth Bale in minutul 110, Marcelo in minutul 118 si Cristiano Ronaldo in minutul 120 din penalty, in timp ce pentru Atletico a inscris Diego Godin, in minutul 36..

Portarul Iker Casillas, capitanul echipei Real Madrid, a devenit fotbalistul cu cele mai multe victorii in meciurile oficiale din istoria lui Real Madrid (430), depasindu-l pe vechiul detinator al recordului, Raul Gonzalez (429).

Casillas a disputat 11 finale de turnee de lunga durata (de mai mult de doua partide), castigand 10 si pierzand doar una. A primit doar 6 goluri in aceste 11 meciuri, scrie digi24.ro.