AcasăSPORTRazvan Lucescu, debut cu ghinion in Liga Campionilor Asiei

Razvan Lucescu, debut cu ghinion in Liga Campionilor Asiei

Al Jaish, formatia antrenata de Razvan Lucescu, a debutat cu o infrangere in grupele Ligii Campionilor, gruparea qatareza fiind invinsa, cu 0-2, de Al Shabab Riyadh (Arabia Saudita).

In ciuda unui inceput bun de meci, Al Jaish s-a vazut condusa pe tabela din minutul 33, cand Martins a trimis, neinspirat, mingea in propria poarta.

Golul le-a turnat plumb in ghete oaspetilor si Ghamdi a facut 2-0 in minutul 39.

Al Jaish si-a revenit dupa pauza, si-a creat cateva ocazii de a marca, dar nu a reusit nici macar golul de onoare.

Dezamagit de rezultat, Razvan Lucescu a pus infrangerea pe seama ghinionului, dar si a lipsei de experienta, Al Jaish cedand in fata unui adversar care mizeaza pe Fernando Menegazzo, fost la Siena, Catania, Bordeaux si Gremio Porto Alegre, sau pe Sebastian Tagliabue, fost la Everton si Once Caldas.

In plus, Al Shabab Riyadh este antrenata de unul dintre cei mai mari portari ai lumii, belgianul Michel Preud’homme, castigator, ca antrenor, al numeroase trofee cu Standard Liege, Twente Enschede sau Gent.