AcasăSPORTPrima victorie la handbal. Vineri, finala cu Spania!

Prima victorie la handbal. Vineri, finala cu Spania!

Meci de infarct in etapa a 3-a a grupelor de handbal feminin de la Olimpiada. Fata de precedentele doua partide (umilintele cu Angola si Brazilia), Romania a aratat ca este o cu totul alta echipa. Si ca atitudine, si ca joc, fetele lui Tomas Ryde s-au dovedit peste adversarele lor.

Romania -Muntenegru s-a terminat 25-21, cu un final interzis cardiacilor. Mai tot timpul in avantaj, handbalistele noastre puteau pierde victoria printre degete daca Paula Ungureanu nu apara o lovitura de la 7 metri cu numai trei minute ramase din timpul regulamentar. Scorul in acel moment era 21-18 in favoarea Romaniei. A fost momentul psihologic al finalului de meci, ce a urmat dupa insemnand o descatusare din partea Laurei Chiper, a Cristinei Neagu si a celorlalte fete. S-a terminat 25-21, un rezultat care da Romaniei ocazia sa spere in continuare la calificarea in „sferturi”.

Urmatorul joc al echipei noastre va fi vineri, de la 20.40, cu Spania, noul lider al grupei, cu 4 puncte.